Czy Frans Timmermans zostanie nowym szefem Komisji Europejskiej?

Kandydat na nowego szefa Komisji Europejskiej jak nikt dzieli obecnie Europę, a jego wybór wydaje się dość kontrowersyjny, zważywszy na to, że 5 państw Unii Europejskiej jest jemu przeciwnych. Dla Panoramy wypowiedział się w tej sprawie ekspert ds. marketingu politycznego – dr Krystian Dudek.

Wątpliwości, co do powierzenia Fransowi Timmermansowi jednego z najważniejszych stanowisk w Brukseli ma kilka państw Unii Europejskiej – Grupa Wyszehradzka (w tym Polska) oraz Włochy. Sceptycyzm tych krajów wynika z tego, że osoba będąca szefem Komisji Europejskiej powinna być całkowicie apolityczna, a Frans Timmermans nie ukrywa swoich upodobań politycznych. Państwa, które obecnie wspierają jego kandydaturę to Francja, Niemcy, Holandia oraz Hiszpania.

– Kandydatura Fransa Timmermansa budzi dyskusje i kontrowersje, ponieważ dzieli Europę. Nie wiadomo czy jest to dobry kierunek, jeśli od początku jest podział – mówi politolog – dr Krystian Dudek.

Wszystko wskazuje na to, że nie uda wyłonić się nowego szefa Komisji Europejskiej na drodze porozumienia i dojdzie do głosowania, które według Polski oraz Włoch najlepiej, aby było tajne. Tajność głosowania dałaby krajom Unii Europejskiej pełną swobodę wyboru kandydata bez nacisków innych państw członkowskich. Czy jest to możliwe? Kto zostanie wybrany nowym szefem Komisji Europejskiej ? Okaże się już wkrótce.

Materiał Panoramy można obejrzeć TUTAJ.