Zdrowie wśród kadry zarządzającej – komentarz dla TVP Katowice

TVPKatowiceZdrowie2a

W ostatnim wydaniu Aktualności TVP Katowice podjęto temat kondycji zdrowotnej osób zajmujących kierownicze stanowiska różnego szczebla. Czym zagrożeni są menedżerowie, dyrektorzy czy prezesi i jak się ma do tego wizerunek pracodawcy?
Dr Krystian Dudek tłumaczył to zagadnienie w materiale red. Lidii Tarczyńskiej.

Jak wynika z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia.” opracowanego przez jedną z wiodących firm ubezpieczenia zdrowotnego, nadwaga i otyłość dotyczy połowy osób na kierowniczych stanowiskach, a niemal co czwarty z nich choruje na nadciśnienie lub ma podwyższony poziom cholesterolu. Okazuje się, że praca „za biurkiem” jest nie mniej stresująca od innych profesji – może z czasem skutkować wypaleniem zawodowym i szeregiem schorzeń psychosomatycznych.

Jeżeli nie będziemy dbać o swoje zdrowie, narażamy się na szereg chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzycę. Predysponujemy wtedy do takich chorób, jak udary mózgowe, zawały serca – ostrzega dr n. med. Tomasz Szczepanik, ordynator Oddziału Diabetologii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Znalezienie czasu na zadbanie o ciało i umysł, powinno być wpisane w rozkład dnia każdego ceniącego się kierownika. Zacząć można od racjonalnego odżywiania, a skończyć na wizycie
w siłowni, gdzie sprzęty do ćwiczeń sprawniej przejmą na siebie skumulowane emocje, aniżeli sprzęty biurowe.

Szacunek budzą przełożeni, którzy łączą profesjonalizm z dbałością o siebie. Bycie profesjonalistą to nie tylko wiedza merytoryczna i umiejętności, kompetencje zawodowe, ale też inteligentne zarządzanie czasem, dbanie o swój wizerunek, wygląd i zdrowie – podsumował w wypowiedzi dla katowickich Aktualności dr Krystian Dudek.

Do obejrzenia całości materiału zapraszamy TUTAJ.