Maseczki chronią, szczepionka jest w fazie przygotowania, długość kwarantanny jest istotna – Dialog Obywatelski z unijnym ekspertem dr. n. med. Piotrem Kramarzem

W dobie pandemii wielu z nas chce uzyskać rzetelne informacje na temat COVID-19. Jest to dla nas szczególnie ważne w natłoku sprzecznych informacji. Czy i dlaczego noszenie maseczek nas chroni? Kiedy doczekamy się szczepionki na COVID-19? Jaki sens ma kwarantanna? To zaledwie kilka pytań, na które 5 listopada odpowiedział dr n. med. Piotr Kramarz z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Rozmowa odbyła się na kanałach YouTube oraz Facebook Komisji Europejskiej w Polsce, a poprowadzili je Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga Crazy Nauka. Instytut Publico już po raz kolejny brał udział w organizacji wydarzenia. Podczas spotkania online wszyscy uczestnicy mieli możliwość rozwiania swoich wątpliwości na żywo. Obecnie zapisane nagranie również jest dostępne. 

Nic tak nie chroni przed zakażeniem jak dbanie o odpowiednią higienę, utrzymywanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczek. Wirus jest mały i wiele osób ma wątpliwości, czy maseczki są na tyle skuteczne, że go nie przepuszczają. Dr n. med. Piotr Kramarz z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przekonuje, że bardzo często wirus znajduje się w kropli, a ta, gdy ktoś kichnie w naszej obecności, nie przedostanie się przez materiał chroniący usta oraz nos.

Aleksandra i Piotr Stanisławscy, którzy wczoraj na chwilę stali się głosem widzów, zapytali również o to, jak długo powinna trwać kwarantanna oraz kto powinien się na niej znaleźć. Pytania widzów w znacznej mierze dotyczyły również szczepień na COVID-19. Ekspert oznajmił, że obecnie bada się setki wersji szczepionki. Każda z nich musi przejść przez trzy fazy. Europejska Agencja Leków przewiduje, że już do końca tego roku otrzyma wyniki badań ostatniej fazy. Zbadane klinicznie zostaną również ewentualne skutki uboczne, które mogłaby ona za sobą nieść. Dr n. med. Piotr Kramarz odpowiedział również m.in. na pytania dotyczące odporności, czym różni się COVID-19 od zwykłej grypy oraz jak Chiny poradziły sobie bez szczepień.

Instytut Publico po raz kolejny realizował dla Komisji Europejskiej kompleksową obsługę obejmującą sferę techniczną oraz promocyjną.

Jesteś ciekaw całej rozmowy? Jej zapis jest dostępny na kanałach Facebook (TUTAJ) oraz YouTube (TUTAJ) Komisji Europejskiej. Zachęcamy, aby powrócić do nagrania i zasięgnąć rzetelnej wiedzy na temat COVID-19.