Czy sprawa marszałka Kuchcińskiego może zaszkodzić PiSowi w okresie przedwyborczym?

Prawo i Sprawiedliwość kreuje wizerunek skromnej i oddanej Polakom partii, więc zachowanie marszałka Kuchcińskiego, który latał z rodziną rządowymi samolotami może przynieść skazę na jej wizerunku. Czy jednak Polacy uznają tę sprawę za tak istotną, by nie zagłosować na PiS w najbliższych wyborach? Dla PRoto sytuację komentuje dr Krystian Dudek – ekspert ds. marketingu politycznego. 

– Prawo i Sprawiedliwość to partia, która przez działania prospołeczne ma bardzo dużą rezerwę wizerunkową i wobec której wyborcy są tolerancyjni. Wszystko zgodnie z zasadą „skoro rząd daje nam, a daje sporo, to takie sytuacje nie kłują tak w oczy”– mówi ekspert ds. marketingu politycznego – dr Krystian Dudek. – Prezes jako lider zrobił w tej sytuacji to, co powinien: upomniał winowajcę i pokazał, że czuwa nad standardami, których jest gwarantem. Co by nie powiedzieć, Kaczyński kojarzy się wyborcom z osobą, która nie wykorzystuje władzy, by żyć w luksusie – dodaje.

Lojalność wyborców wobec partii rządzącej jest silna i sprawa marszałka Kuchcińskiego nie będzie na tyle istotna dla elektoratu, aby w wyborach parlamentarnych znów na PiS nie zagłosować. Wszystko dlatego, że obecnej partii rządzącej udało się zrealizować wiele wyborczych obietnic – tyle, ile w przeciągu ostatnich kilku lat żadnym innym partiom u władzy. Dodatkowo, pieczę nad sprawą sprawować będzie Jarosław Kaczyński, który nie pozwoli, by jego partia straciła na tym wizerunkowo.

Całość materiału Angeliki Kalinowskiej i Macieja Przybylskiego dla PRoto można przeczytać TUTAJ.