Relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi nigdy nie były silniejsze

Bezpośrednie spotkanie Prezydenta Polski oraz Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych utwierdza w przekonaniu, że oba kraje mają świetne stosunki. Podczas wizyty omówiono cały wachlarz spraw oraz wzajemnej współpracy. Dla Panoramy wypowiedział się w tej sprawie dr Krystian Dudek – ekspert ds. marketingu politycznego.

Głośna w ostatnim czasie była sytuacja przełożenia przez Donalda Trumpa wizyty w Polsce. Andrzej Duda spotkał się więc z Wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, aby omówić współpracę, m.in. dotyczącą bezpieczeństwa – nie tylko militarnego, a także sprawę zniesienia wiz dla Polski:

Donald Trump przekazanie takiego newsa nie oddaje nikomu w jego ręce, więc zapowiedzi jego jesiennej wizyty w Polsce możemy traktować jako przygrywkę do tego, że być może wtedy będziemy wiedzieć coś więcej w sprawie zniesienia wiz – mówi dr Krystian Dudek – ekspert ds. marketingu politycznego.

Mike Pence oraz Andrzej Duda omówili między innymi udział Amerykanów w modernizacji polskiej armii, wzrost polskich wydatków na obronność oraz sprawę bezpieczeństwa energetycznego. W tym miesiącu także skończą się prace włączające Polskę do programu bezwizowego, a szczegóły tego przedsięwzięcia poznamy już jesienią.

Cały materiał Panoramy TVP 2 można obejrzeć TUTAJ.