Kielce, Biała Podlaska, Radomsko oraz Świętochłowice to przykłady miast, w których lokalne władze straciły kontrolę nad oficjalnymi profilami miast na Facebooku. Politycy, którzy zakończyli swoje kadencje, zabierają fanpage’e ze sobą, a są one przecież własnością miast. Jest to przejaw braku profesjonalizmu, zważywszy na to, że fanpage pełni w dzisiejszych czasach rolę jednego z głównych przekaźników informacji o mieście oraz stanowi narzędzie do komunikacji z mieszkańcami. Dla Portalu Samorządowego wypowiedział się w tym temacie dr Krystian Dudek – ekspert ds. public relations.
Kolejne ratusze tracą kontrolę nad swymi profilami w mediach społecznościowych, a to za sprawą zmian we władzach lokalnych. Nie wszyscy administratorzy, którzy niegdyś prowadzili strony miast na Facebooku chcą oddać do nich dostępu. Obecne władze zaś nie potrafią ich odzyskać.
– Nie świadczy to dobrze ani o tych, którzy odchodząc z urzędu, zachowują sobie dostęp do miejskich profili, ani o tych, którzy przychodząc do urzędu, nie potrafią skutecznie walczyć o odzyskanie możliwości zarządzania tymi kanałami informacji – mówi dr Krystian Dudek, właściciel Instytutu Publico.
Politycy zmuszeni są do tworzenia nowych fanpage’y, a działające dotąd profile miast służą ich administratorom do publikowania własnych treści. W Świętochłowicach sprawy zaszły nawet znacznie dalej, gdyż za pomocą miejskiego profilu administratorzy starają się zainicjować referendum, mające na celu usunięcie ze stanowiska obecnego prezydenta miasta.
Cały materiał można przeczytać TUTAJ.