Mistrzowskie zagranie Żywca podczas mundialu 2022

Reklama piwa Żywiec przed meczem Polski z Argentyną podczas mundialu w Katarze stała się hitem sieci. Zdjęcie dwóch kufli stojących na murawie ze sprytnym podpisem „Argentyńczykom życzymy końca kataru” podbiło Internet, generując miliony wyświetleń. O skuteczności Real Time Marketing oraz szybkim i trafnym reagowaniu na bieżące wydarzenia, dla portalu Śląski Biznes wypowiadał się dr Krystian Dudek. Oto fragment wypowiedzi z artykułu, do którego link znajduje się poniżej.
Dobra reklama bazuje na emocjach, które są najskuteczniejszym nośnikiem przekazu. W przypadku Real Time Marketingu, czyli działań w czasie rzeczywistym, dźwignią jest umiejętne (często humorystyczne) odniesienie się do wydarzeń znanych i angażujących opinię publiczną.
Można powiedzieć, że to wyższa szkoła jazdy, bowiem bazuje na umiejętności szybkiego wyłapania odpowiedniego kontekstu i sformułowaniu błyskotliwego przekazu, który wywołuje reakcje generującą zasięgi. Gra warta jest świeczki, bo w zasadzie bez budżetu można uzyskać ogromne zasięgi. Trzeba jednak wyprzedzić konkurencję i zrobić to ze smakiem, by przekaz wywoływał oczekiwane reakcje.
Marka Żywiec w kontekście meczu Polska – Argentyna zrobiła to bardzo dobrze. Wykorzystała niepowtarzalny moment i masowe zainteresowanie meczem. Można powiedzieć, że zdobyła też dodatkowe punkty, ponieważ produkty ich marki towarzyszą kibicom w trakcie mundialu. Zatem grupa docelowa ich marki doskonale zrozumie przekaz, doceni żart i niewykluczone, że powtórzy slogan reklamy w trakcie meczu.
Inna sprawa to fakt, że Żywiec, który kojarzony jest z reklamami bazującymi na grze słów, a szczególnie wykorzystaniu litery Ż – musi stale kreatywnie poszukiwać kolejnych skojarzeń i sloganów, których zasób mógłby wydawać się ograniczony. Tym bardziej sformułowanie Buenos Żartes i ż yczenia końca kataru dla Argentyńczyków odbieramy jako lekki, świeży przekaz wpisujący się idealnie w nastroje kibiców.
A jako kibice ż yczymy sobie, by piłkarze byli w równie dobrej formie, co autorzy reklamy tego złotego napoju.
dr Krystian Dudek, specjalista z zakresu PR i reklamy, Pełnomocnik Rektor Akademii WSB ds. strategii komunikacji i PR
Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu: