Błędy polityków kampanii wyborczej – dr Krystian Dudek dla TV Telpol INFO

Najbliższe miesiące upłyną pod znakiem rozpoczynających się kampanii wyborczych. Powoli rusza batalia o miejsca w Europarlamencie, a już za kilka miesięcy rozpocznie się kampania wyborcza do Sejmu i Senatu. W tle z kolei będą trwały nieśpieszne przygotowania do kampanii prezydenckiej. Wraz z nadchodzącymi wyborami pojawią się liczne pytania: jak skutecznie przeprowadzić kampanię wyborczą i jak uniknąć wpadek wyborczych? Kilka dni temu dla Telewizji Telpol INFO dr Krystian Dudek mówił o tym jakie błędy popełniają politycy w trakcie kampanii.

Pierwszym elementem na który politycy powinni zwrócić uwagę to odpowiednio dobrana, zindywidualizowana i profesjonalna strategia kampanii wyborczej. W tej strategii określić należy grupę odbiorców, zakres działania i główne przekazy. Kolejnym punktem jest więc odpowiednia komunikacja z wyborcami, a jej brak to błąd podstawowy. Aby wyborcy byli świadomi wartości danego polityka, musi on otworzyć się przed nimi, opowiedzieć o sobie, przedstawić swój program, cele i przyszłe zadania. Jednak, na podstawie wcześniej opracowanej strategii, politycy muszą wiedzieć do kogo konkretnie chcą dotrzeć. Najczęstszym błędem polityków jest fakt, że chcą maksymalnie rozszerzyć swoją grupę odbiorców i mówić do wszystkich, czyli w praktyce do nikogo. Użytkowanie mediów społecznościowych przez polityków to kolejny punkt w kampanii wyborczej. Pokusy płynące z mediów społecznościowych są czasem dla polityków zdradliwe. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Publico w sierpniu 2018 r. wynika, że politycy na poziomie samorządowym w bardzo małym stopniu wykorzystują portal Facebook do komunikacji z wyborcami.

Błędy i wpadki są przykrymi elementami kampanii wyborczej. Dzieje się tak dlatego, że gafa, którą popełni polityka skupia uwagę głosujących, mediów i przeciwników wyborczych przez długi czas, niejednokrotnie przysłaniając ważne aspekty dotychczasowej kampanii danego polityka – program, dokonania w poprzedniej kampanii, cele do zrealizowania. Już za kilkanaście tygodni dr Krystian Dudek wraz z Instytutem Publico poprowadzi otwarte i bezpłatne szkolenia dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć w jaki sposób przeprowadzić skuteczną kampanię wyborczą.

Materiał dla telewizji Telpol INFO dostępny w linku na profilu Facebook stacji. Zachęcamy do oglądania!