Odchodzący przedstawiciele lokalnych władz zabierają oficjalne profile facebookowe miast ze sobą – wypowiedź dr. Krystiana Dudka dla Portalu Samorządowego

  • 20 lutego 2020

Kielce, Biała Podlaska, Radomsko oraz Świętochłowice to przykłady miast, w których lokalne władze straciły kontrolę nad oficjalnymi profilami miast na Facebooku. Politycy, którzy zakończyli swoje kadencje, zabierają fanpage’e ze sobą, a są one przecież własnością miast. Jest to przejaw braku profesjonalizmu, zważywszy na to, że fanpage pełni w dzisiejszych czasach rolę jednego z głównych przekaźników informacji o mieście oraz stanowi narzędzie do komunikacji z mieszkańcami. Dla Portalu Samorządowego wypowiedział się w tym temacie dr Krystian Dudek – ekspert ds. public relations. 

Kolejne ratusze tracą kontrolę nad swymi profilami w mediach społecznościowych, a to za sprawą zmian we władzach lokalnych. Nie wszyscy administratorzy, którzy niegdyś prowadzili strony miast na Facebooku chcą oddać do nich dostępu. Obecne władze zaś nie potrafią ich odzyskać.

– Nie świadczy to dobrze ani o tych, którzy odchodząc z urzędu, zachowują sobie dostęp do miejskich profili, ani o tych, którzy przychodząc do urzędu, nie potrafią skutecznie walczyć o odzyskanie możliwości zarządzania tymi kanałami informacji – mówi dr Krystian Dudek, właściciel Instytutu Publico.

Politycy zmuszeni są do tworzenia nowych fanpage’y, a działające dotąd profile miast służą ich administratorom do publikowania własnych treści. W Świętochłowicach sprawy zaszły nawet znacznie dalej, gdyż za pomocą miejskiego profilu administratorzy starają się zainicjować referendum, mające na celu usunięcie ze stanowiska obecnego prezydenta miasta.

Cały materiał można przeczytać TUTAJ.

"Wirus piwa Corona" to coraz częstsze hasło wpisywane w Google
Dr Krystian Dudek o działalności PR podczas Tygodnia Bezpłatnych Szkoleń na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej