O społecznej odpowiedzialności i walce z wandalami – dr Krystian Dudek dla „DZ”

1

W dzisiejszym artykule red. Katarzyny Kapusty na łamach Dziennika Zachodniego przeczytacie o nowym sposobie władz miejskich na walkę z wandalizmem. Coraz popularniejsze staje się bowiem wyznaczanie nagrody za pomoc w ujęciu sprawców dewastacji.

Dr Krystian Dudek podkreśla w komentarzu, że służy to nie tylko prewencji i uświadomieniu potencjalnym chuliganom, że nie będą bezkarni, ale też budowaniu postaw obywatelskich
i wspólnej odpowiedzialności za realizowane przez samorządy inwestycje i coraz piękniejsze otoczenie.

„(…) Jak twierdzą eksperci taka nagroda finansowa to zachęta, by mieszkańcy wyrobili w sobie na nowo postawy obywatelskie, które ostatnio zaniknęły w społeczeństwie.

To jest próba wypracowania, a nawet wzbudzenia postaw obywatelskich wśród mieszkańców. Przede wszystkim chodzi o to, żeby sami mieszkańcy również czuli się zaangażowani w to, co dzieje się w mieście i odpowiedzialni za zmiany – tłumaczy Krystian Dudek, specjalista ds. PR – Instytut Publico. – Sama inicjatywa jest bardzo dobra. Skoro miasto się zmienia, pięknieje, skoro wydaje się na zmiany pieniądze, to wyznaczenie nagrody jest też sygnałem dla tych, którzy kradną doniczkę, niszczą wiatę. To sygnał, że sytuacja nie zostanie po prostu niezauważona i odpuszczona – dodaje.”

Więcej w dzisiejszym wydaniu Dziennika Zachodniego oraz pod LINKIEM.